Slovenskí stolní tenisti cestovali do rakúskeho Linzu na európsky šampionát s cieľom uhrať nejaký dobrý výsledok s tým, že by bolo skvelé nadviazať na medailové úspechy z predchádzajúcich dvoch majstrovstiev Európy vo Varšave a Mníchove. Tento cieľ výrazne prekročili. Prvýkrát získali viac ako jednu medailu a premiérovo aj kov najcennejšej hodnoty.
„Dosiahli sme historický úspech. Doteraz sme nemali európsky titul a naša radosť sa zdvojnásobila, keďže vďaka bronzu Tatiany Kukuľkovej sme získali dve medaily. Okrem toho sme mali jednu štvrťfinálovú a štyri osemfinálové účasti vo štvorhrách. Triumf slovensko-českej dvojice Balážová - Matelová má symboliku, keďže prišiel pred oslavami storočnice stolného tenisu v ČR a SR," uviedol na úvod tlačovej konferencie po návrate z Linzu predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran.
Barbora Balážová s Češkou Hanou Matelovou tvoria deblový pár 13 rokov, na ME mali premiéru v roku 2012 v dánskom Herningu. Pred Linzom boli štyrikrát vo štvrťfinále na šampionátoch (3x ME a 1x MS), ale medailovej odmeny - a hneď najcennejšej - sa dočkali až teraz. „Čakanie na medailu bolo dlhé. Som rada, že po kadetkách, juniorkách sa mi teraz podarilo získať deblové zlato aj v kategórii žien," priznala Balážová.
Až do semifinále nestratili víťazky ani set, v boji o finále sa však ocitli v nezávideniahodnej situácii. So slovensko-poľským párom Tatiana Kukuľková - Natalia Bajorová prehrávali 0:2 na sety a v treťom i piatom sete odvrátili po dva mečbaly. „Zlomový duel bol pre mňa vo štvrťfinále proti Švédkam. V semifinále všetko zo mňa už opadlo, hoci sme v ňom čelili aj štyrom mečbalom. Dievčatá však hrali skutočne dobre, preto som si vravela, že ak prehráme, tak to bude s niekým, komu to doprajem," pokračovala rodáčka z Topoľčian.
Dvojky "pavúka" v nedeľňajšom finále nastúpili siedmemu nasadenému duu, ktoré tvorili Rakúšanka Sofia Polcanovová a Rumunka Bernadette Szőcsová. „Najlepší výkon sme podali vo finále proti súperkám, ktoré sú momentálne dve najlepšie singlistky, majú bohaté skúsenosti z takýchto duelov a navyše vo štvorhre obhajovali titul," vyzdvihla posledný krok na ceste za titulom Slovenka.
Balážová si tretíkrát zahrala na ME o zlato, prvýkrát získala titul. Predtým sa to v ére samostatnosti nepodarilo nikomu. "Ešte stále si neuvedomujem, že som majsterka Európy."
Pôvodne to vraj mala byť šampionátová rozlúčka úspešnej slovensko-českej dvojice, ale podľa Balážovej slov sa jej spoluhráčka Matelová rozhodla po triumfe ešte minimálne rok pokračovať.
Druhý cenný kov pre SR mal bronzovú hodnotu. Takisto vo štvorhre žien ho získali Tatiana Kukuľková a Poľka Natalia Bajorová. „Je neskutočné, že máme medailu. Boli to naše prvé ME a hneď sa nám podarilo uspieť. Mali sme šťastie na žreb, ktorý sme využili naplno. V semifinále to mohlo dopadnúť aj inak. Som však rada, že keď sme už prehrali, tak to bolo s celkovými víťazkami. Dúfam, že takto úspešne si budeme počínať aj na ďalších podujatiach. Úspech Bašky Balážovej je určite inšpiráciou. Neboli sme od neho ďaleko, takže nám to dáva nádej do budúcnosti," vyjadrila sa Kukuľková.
Spokojnosť neskrýval ani reprezentačný tréner Jaromír Truksa. „Hlavou mi pred šampionátom preletela myšlienka o dvoch medailách. Nemalo to reálny základ, možno len moja nejaká intuícia. Napokon sa to splnilo a musím povedať, že úplne zaslúžene. Nebol v tom ani kúsok náhody. Do semifinále prešli oba naše páry bez straty setu. Vidieť, že párové disciplíny vieme hrať. Medaily z ME sa po úspechoch v uplynulých rokoch už očakávajú, ale z MS ju ešte nemáme..."
Jedno víťazstvo od medaily delilo slovensko-belgický pár Ľubomír Pištej, Cédrick Nuytinck, ktorý vo štvrťfinále štvorhry mužov stroskotal na neskorších šampiónoch Alexisovi a Félixovi Lebrunovcoch z Francúzska. „S nimi sa takpovediac nedalo hrať, oni si prakticky nezahrali proti nikomu, keďže tak prevyšovali konkurenciu. Aj ostatní možní súperi boli nepríjemní, ale mali by sme proti nim väčšie šance," poznamenal Pištej, ktorého vo dvojhre vyradil v 2. kole vo vyrovnanom súboji neskorší finalista Benedikt Duda z Nemecka. „Vedel som, že keby som ho zdolal, tak mám v ďalšom kole priaznivý žreb v podobe španielskeho kvalifikanta Juana Péreza. Škoda, že som Dudu nedokázal pokoriť. On potom vyradil aj Félixa Lebruna, čo bol šok. Keď zdolal jeho i mňa, tak musel hrať dobre," vyhlásil prešovský rodák, ktorý zvládol náročný program v troch disciplínach. "Nič ma nelimitovalo. Som rád, že som mohol predviesť výkony hodné môjho mena."
Pohľad na účinkovanie svojich zverencov ponúkol aj reprezentačný kouč mužov Peter Šereda: „Pištej sa dostal z kvalifikácie medzi 32 najlepších singlistov, zdolal domáceho Habesohna a prehral s finalistom Dudom. Wang nemohol spraviť viac, keďže najskôr využil žreb proti súperovi, ktorý nevie hrať proti obranárom. Následne narazil na obhajcu titulu Qiu Danga, ktorý to zase to proti obrane vie. U Arpáša sme verili, že vyhrá o jeden duel viac, ale v boji o hlavnú súťaž narazil na svojho deblového partnera Balázsa Lei, ktorý potom trápil aj kvalitného Slovinca Darka Jorgiča. Je však určite prísľubom do budúcnosti."
Autor článku: ĽB
Foto: SSTZ