Oslavy storočnice organizovaného stolného tenisu na území Česka a Slovenska sa začali dnes v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave. Prvou akciou pri príležitosti významného jubilea bolo otvorenie výstavy s názvom 100 rokov súbojov s malou loptičkou, ktorú pripravil Slovenský stolnotenisový zväz (SSTZ) v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) a je prierezom histórie s množstvom vzácnych artefaktov a relikvií, osobných vecí, trofejí, pohárov i medailí vrátane historicky prvej v ére samostatnosti SR, ktorá mala bronzovú hodnotu a v roku 1994 ju získali v miešanej štvorhre na ME v Birminghame Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou. Veľa z nich poskytli, resp. zapožičali osobnosti z minulosti i súčasnosti, ktoré sa výrazne zapísali do našej stolnotenisovej histórie. Expozíciu v múzeu si môže v najbližších týždňoch pozrieť aj široká športová verejnosť, a to od 15. marca do 1. júna 2025 - počas víkendov od 12.00 do 17.00 h a v pondelky od 14.00 do 16.30 h. Od utorka do štvrtka je múzeum otvorené pre vopred nahlásené organizované skupiny. V lete sa výstava presunie do Košíc.
„Stretávame sa tu z viacerých dôvodov. Najmä, aby sme si pripomenuli storočnicu od vzniku organizovaného stolného tenisu na území Slovenska, uviedli do Siene slávy slovenského stolného tenisu významné osobnosti tohto športu, otvorili výstavu venovanú tomuto výročiu a uviedli do obehu a pokrstili známku s motívom stolného tenisu pri príležitosti storočnice stolného tenisu. Samozrejme, v takomto malom časovom rozsahu nie je možné spomenúť všetky úspechy. Najúspešnejším obdobím v bohatej histórii nášho stolného tenisu boli časy na prelome 40. a 50. rokov, keď československí reprezentanti tvorili absolútnu svetovú elitu. Väčší priestor pripomenúť si úspechy budeme mať na práve otvorenej výstave, kde je množstvo obrazového aj audiovizuálneho materiálu, ktorý umožňuje oveľa širší priestor na zdokumentovanie bohatej histórie stolného tenisu," uviedol vo svojom príhovore predseda SSTZ Anton Hamran.
Na slávnostnom otvorení, na ktorom nechýbali niekdajšia hlava štátu Ivan Gašparovič, prezident SOŠV Anton Siekel, čestný predseda SOŠV František Chmelár, riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík, predstavitelia Slovenského stolnotenisového zväzu - predseda Anton Hamran, čestný predseda Zdenko Kríž, generálna sekretárka Ivica Hatalová a množstvo stolnotenisových osobností ako Alica Chladeková-Grofová, Milan Grman, Jaromír Truksa, Wang Yang, atď. Stolný tenis telesne znevýhodnených zastupovala Alena Kánová.
Prítomní si pri príležitosti stého výročia stolného tenisu pripomenuli aj sto rokov od narodenia Františka Tokára, najvýznamnejšej osobnosti slovenskej stolnotenisovej histórie, a to prostredníctvom dvoch úryvkov z dokumentu o päťnásobnom majstrovi sveta od Miroslava Kotelesa a z filmu Stanislava Štefánika k stolnotenisovému jubileu, ktoré obsahujú autentické historické zábery z archívov.
„V mene SOŠV chcem vyjadriť obrovský rešpekt k histórii stolného tenisu u nás. Stovka nie je len číslovka, ale vyjadruje tiež množstvo úspechov. Vyskytli sa aj obdobia, ktoré neboli úplne jednoduché, ale SSTZ dokázal, že ich dokáže prekonať s hrdosťou. Verím, že aj v budúcnosti bude stolným tenistom dopriate zažívať takéto úspechy. SSTZ je spoľahlivý partner. Pre nás je česť spolupracovať s takouto organizáciou a v podobnom duchu v tom chceme pokračovať. Práve tento šport ukazuje, ako vie spájať generácie a prinášať radosť z pohybu," povedal okrem iného vo svojom príhovore pri príležitosti stolnotenisovej storočnice prezident SOŠV Anton Siekel.
Vernisáž výstavy, ktorú viedla kurátorka zbierok múzea SOŠV Zdenka Letenayová, bola spojená s prijatím nových členov do Siene slávy Slovenského stolnotenisového zväzu. Medzi výrazné osobnosti oficiálne zaradili Irenu Mikócziovú-Bosú (na ME 1966 si vybojovala spolu s Češkou Martou Lužovou striebornú medailu vo štvorhre žien, v rokoch 1964 a 1966 bola členkou bronzového československého družstva žien), Miroslava Cícha (k jeho najväčším úspechom patrí bronzová medaila zo súťaže družstiev na majstrovstvách sveta v Kalkate v roku 1975), Emíliu Harvanovú-Butzovú (na majstrovstvách Európy 1958 v Budapešti bola členka družstva ČSR, kde získala bronzovú medailu ako prvá hráčka zo Slovenska) a Annu Szabovú-Číkovú (ako členka družstva žien ČSSR získala bronzovú medailu na majstrovstvách Európy 1976 v Prahe), ktorá si pamätnú plaketu z rúk bývalého - Zd. Kríža a súčasného predsedu SSTZ A. Hamrana prevzala osobne.
„Som veľmi prekvapená a nesmierne si to vážim. Ďakujem trénerom, spoluhráčkam a všetkým, ktorí mi umožnili hrať stolný tenis. V tom čase to bol azda jediný šport, ktorému sa dalo v Rači venovať, teda okrem toho, že sme chodili aj do vinohradu. Stolný tenis bol však podstatne lepšia činnosť," povedala v ďakovnej reči 67-ročná Szabová-Číková.
Súčasťou výstavy bola tiež inaugurácia poštovej známky „100. výročie stolného tenisu na Slovensku“. Autorom poštovej známky, ktorú vydáva Slovenská pošta z emisie Šport, je Igor Piačka. Rytinu FDC realizoval Jozef Česla a graficky upravil Adrian Ferda. Známku, ktorá vychádza v 250-tisícovom náklade, uviedli do sveta za asistencie Piačku a vedúceho odboru Poštovej filatelistickej služby Martina Vanča bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a stolnotenisová vicemajsterka sveta vo dvojhre z roku 1973 v Sarajeve Alica Chladeková-Grofová, ktorí ju pokrstili symbolicky stolnotenisovými loptičkami.
Slovenská pošta podľa slov jej generálneho riaditeľa Vladislava Kupku vydala v tomto roku druhú známku so športovou tematikou. Ide o piatu známku s motívom stolného tenisu v Československu, ale úplne prvú, ktorú vydali v rámci samostatnej SR. Na známke je znázornená figurálna kompozícia hráča pri topspinovom smeči a v pozadí výbuch farieb.
„Snažím sa spájať realistický prvok, ktorý predstavuje nie konkrétny hráč, s abstraktným prvkom. Tým je prúd energie, ktorý vnímam. Keď totiž hrajú dvaja špičkoví hráči, tak to tam takpovediac iskrí," predstavil svoje dielo akademický maliar Piačka, ktorý sa venuje tvorbe známok od roku 1993. Jeho prvá bola venovaná maratónu. Sám vyjadril presvedčenie, že na ďalšiu stolnotenisovú nebudeme musieť čakať ďalších sto rokov. Iniciátorom tejto stolnotenisovej bol podľa jeho slov súčasný tréner ženskej reprezentácie a niekdajší úspešný reprezentant Jaromír Truksa, po boku Valentiny Popovovej bronzový medailista z miešanej štvorhry z ME 1994 v Birminghame.
Autor článku: ĽB